Anoreksja psychiczna

psychikaAnoreksja psychiczna, zwana również jadłowstrętem psychicznym, polega przede wszystkim na świadomym ograniczaniu posiłków z lęku przed utyciem. Osoby te normalnie odczuwają głód, mimo to nie rezygnują z drakońskiej diety i suplementów jak piperyna tabletki forte, którą sami sobie narzucili. Anoreksja jest zaburzeniem nie tylko bardzo często występującym, ale i bardzo niebezpiecznym. Wyniszczony brakiem składników odżywczych organizm staje się coraz słabszy, zaś osłabienie i spadek wagi coraz bardziej zaczynają chorej osobie utrudniać życie.

Jak zaczynają się zazwyczaj problemy młodych ludzi z anoreksją?

Zazwyczaj zaczyna się dość niewinnie. Dziewczyna lub chłopak, w pogodni za atrakcyjnym wyglądem, zaczynają się odchudzać. Zwykła dieta zaczyna się dla nich stawać ważną częścią życia. Coraz bardziej zaczynają koncentrować na odchudzaniu i ograniczaniu ilości jedzenia. Robią to świadomie, zazwyczaj w tajemnicy przed rodzicami. Całej diecie zaczyna towarzyszyć coraz silniejszy lęk przed przytyciem, który szybko zmienia się w prawdziwą obsesję. Rygorystycznej „diecie” odchudzającej towarzyszy błędne przekonanie związane z umiejętnością panowania nad sobą oraz poczucie sukcesu. Pojawia się ono za każdym razem, gdy młodemu człowiekowi uda się pokonać uczucie głodu. I tak krok po kroku dieta odchudzająca zamieniona zostaje w głodówkę. Często towarzyszą jej bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne. Mimo spadku masy ciała osoba cierpiąca na anoreksję nadal ogranicza jedzenie, ponieważ boi się przybrać na wadze. Mają również zaburzone wyobrażenie na temat własnego ciała. Z drugiej strony chory coraz intensywniej myśli o jedzeniu.

Inne problemy, bezpośrednio wiążące się z anoreksją, to rezygnacja chorego z dotychczasowych zainteresowań oraz ograniczenie kontaktów z dotychczasowymi znajomymi. Największym problemem jest jednak wychudzenie organizmu oraz związane z nim coraz poważniejsze problemy zdrowotne. U dziewcząt jest to m. in. zatrzymanie miesiączkowania, spadek ciśnienia krwi, zwolnienie pracy serca, wysuszenie skóry oraz wypadanie włosów. Osłabienie organizmu wyniszcza również psychicznie i prowadzi do problemów z koncentracją oraz zapamiętywaniem. Osoby cierpiące na anoreksje są często bardzo drażliwe, często mają fatalny nastrój, a niekiedy również myśli samobójcze.

You may also like

Dodaj komentarz