Olej kokosowy – właściwości i zastosowanie

Olej kokosowy nie bez przyczyny określany jest mianem „super food”. A to za sprawą zdrowotnych właściwości, jakimi się odznacza. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe, a także szereg witamin i minerałów mają pozytywny wpływ na cały organizm, począwszy od mózgu, przez kości aż po układ nerwowy.
Kluczowym składnikiem, który decyduje o jego wyjątkowych właściwościach są tłuszcze nasycone. W odróżnieniu od innych tłuszczy ich metabolizm odbywa się w wątrobie, która zamienia je w związki ketonowe, niezwykle pomocne w walce z chorobami układu nerwowego. Tłuszcze te pomagają też w walce z otyłością, regulują poziom cholesterolu we krwi i poprawiają jej krzepnięcie, dzięki czemu zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób serca.
Kwas lauronowy to kolejny ważny składnik oleju kokosowego. Ma on działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne. Dzięki temu spożywanie oleju skutecznie zapobiega rozwojowi w organizmie zakażeń.
Do tego dochodzi jeszcze cały wachlarz witamin i minerałów, które czynią z oleju kokosowego doskonały kosmetyk dla włosów, skóry i paznokci.

You may also like

Dodaj komentarz