Zaburzenia snu a stres

zaburzenia-snuZaburzenia snu mogą być spowodowane licznymi czynnikami, zaś jednym z nich jest stres. Stres, zarówno ten pozytywny, jak i ten bardziej szkodliwy, powoduje zwiększoną produkcję adrenaliny przez ludzki organizm. To właśnie adrenalina pobudza człowieka do działania. Pod jej wpływem wiele osób jest w stanie dłużej się uczyć lub pracować – często nawet do późnych godzin nocnych. Stres wpływa na człowieka zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Stres nie musi być zjawiskiem tylko i wyłącznie negatywnym. Często stres wywoływany jest przez wydarzenia radosne, pozytywne, jak np. urodzenie dziecka czy osiągnięcie sukcesu. Pozytywny stres dostarcza wiele radości i zmusza do dalszego działania. Wielu specjalistów wychodzi nawet z założenia, że odrobina dobrego stresu jest człowiekowi niezbędna i skutecznie motywuje do dalszego działania.

Niestety, stres często odbija się również na życiu człowieka w sposób negatywny. W takiej sytuacji nie staje się on źródłem radości, lecz przyczyną negatywnych odczuć i zachowań. Zły stres to przede wszystkim uczucie złości oraz pojawienia się nastrojów depresyjnych. Im dłużej trwa sytuacja będąca źródłem negatywnego stresu, tym więcej problemów zdrowotnych, będących efektem takiego stanu rzeczy. U tych osób, które zbyt długo muszą radzić sobie ze złym stresem, często pojawiają się dolegliwości związane z żołądkiem oraz z sercem, problemy z ciśnieniem oraz choroby wrzodowe. Stres może – i zazwyczaj jest – jedną z głównych przyczyn bezsenności.

Liczne badania nad zjawiskiem bezsenności potwierdziły, że codzienne problemy i myślenie o nich tuż przed zaśnięciem, mogą nie tylko utrudniać zasypianie, ale prowadzić do innych zaburzeń związanych ze snem. Stresujące sytuacje oraz nerwowe napięcie mogą skutecznie utrudnić tak ważny dla każdego człowieka nocny wypoczynek. Najgorzej jest w sytuacji, gdy sytuacji stresowej nie można rozwiązać lub gdy ustalenie przyczyny stresu jest niemożliwe. Często przyczyną stresu i bezsenności bywa utrata bliskiej osoby, zaś reakcja na taką stratę może trwać bardzo długo. Często osoby mające problemy z bezsennością jako skutkiem stresu muszą korzystać z pomocy specjalisty i pod jego czujnym okiem przejść przez długi i żmudny proces leczenia.

You may also like

Dodaj komentarz